آخرین مطالب

تورهای پیشنهادی

   چگونه همسفر خوبی باشیم؟

   تمام افرادی که تجربه سفر های زیادی دارند و به اصطلاح اهل سفر هستند می دانند یک همسفر، از تمام ارکان سفر و حتی از خود سفر مهم تر است و به قول معروف براي سفر، اول همسفر

   اما یک همسفر خوب ویژگی هایی دارد که می شود گفت اصلی ترین ویژگی های هر فرد در سفر است ، ویژگی هایی که باید خودمان داشته باشیم وقتی همسفر دیگران هستیم و همین طور در فردی که قرار است همسفر ما باشه دیده شود
   ۱_ همسفر خوب بودن و انتخاب همسفر خوب این است از تفکیک قاعل شدن بین جنسیت و وضایف فارغ باشیم ( یعنی نگوییم آشپزی کار دخترانه است یا شکستن چوب کار پسرانه است)

    

   ۲_کار ها را به گردن همدیگر یا به گردن یک نفر نیندازیم؛ با هم انجام بدیم و با هم از لحظات لذت ببریم. و اگر مشکلی پیش آمد دنبال مقصر نباشیم .

    

   ۳_ خوش صحبت باشیم و حرف های زیادی از هر دری داشته باشیم ( برای این کار بهتر است مطالعه داشته باشیم، فیلم ببینیم، سخنرانی بزرگان را گوش بدهیم و…)، برای این کار در برخورد با همسفر ها و افراد جدید ابتدا با چند سوال غیر مستقیم با روحیه و علایق شخصی آنها آشنا شویم،نقاط اشتراک میان آنها با خودمان را پیدا کنیم و بیشتر بر روی نقاط مشترک مانور بدهیم.با این شرایط هم خودمان و هم دیگران از لحظات لذت میبریم.
   ۴.همیشه پیرو قانون سوم نیوتون باشیم.
   یعنی چی؟ قانون سوم نیوتون میگوید هر گاه جسمی به جسم دیگر نیرو وارد کند، جسم دوم نیرویی با همان اندازه و در جهت مخالف به جسم اول وارد می‌کند. یعنی همان هر کنش یک واکنش دارد؛پس هميشه بايد سعى کنیم که به همسفر ما خوش بگذرد چون اين انرژى به خودمان بر میگرده و به خودمان خوش میگذرد. (به عنوان مثال بدون چشم داشت برویم یک خوراکی بخریم و با همسفر بخوریم، اگر دیدیم همسفرمان خسته است داوطلبانه به او پیشنهاد ماساژ بدهیم و او را از خستگی بیرون بیاوریم، اگر دیدیم همسفر دارد اذیت میشود وکوله پشتیِ او سنگین تر است ما کوله او را بر میداریم و و کوله پشتی خودت را به او میدهیم) از این قانون در روانشناسی با عنوان قانون کافکا هم یاد میشود.

    

   ۵_به علایق شخصی همسفرمان احترام بگذاریم و مشکلات شخصی همسفرمان رو کمتر زیر ذره بین ببینیم و مدام آنها را گوش زد نکنیم (مثلا مدام از ظاهر و تیپ همسفر ایراد نگیریم،از شیوه عکاسی او ایراد نگیریم، از موسقی ای که یه گوشه نشسته و در تنهایی گوش میده مدام ایراد نگیریم

    

   ۶_به عقاید و افکار دیگران احترام بزاریم، حتی اگه مخالف ماست و یا حتی ما میدانیم که مطلبی را دارد اشتباه بیان میکند یا مثلا دارد لاف میزند؛ حتما لازم نیست بحث راه بندازیم و همان وقت فورا جوابش بدهیم، با یک لبخند یا سکوت بگذریم، سر فرصت غیره مستقیم به او بفهمانیم که داشتی اشتباه حرف میزدی یا ما متوجه لاف در غریبی زدنت شدیم اما به روی خودمان نمی آوریم .

    

   ۷_بزرگی میفرماید:با كسي كه فضل و منزلتي كه تو براي او قائل هستي براي تو قائل نباشد هيچ‌وقت مسافرت نکن، یعنی برای خودمان ارزش قائل شویم و هر کس اومد گفت برویم سفر، همسفرش نشویم.همسفر ها باید برای هم احترام بالایی قائل باشند .(این به معنای مغرور و خودخواه بودن نیست)

    

   ۸_اهل مشورت باشیم چون این کار اعتماد و دوستی را زیاد می‌کند در این باره هم از بزرگ دیگری اومده که : هر گاه با عده‌اي هم‌سفر شدي، در امور خودت، زياد با آن‌ها مشورت کن..

    

   ۹_وسایل و خوردنی های خودتمان را با همسفرانمان شریک بشویم.

    

   ۱۰_در شوخی های مجاز خسیس نباشیم و تا می توانیم شوخی کنید و از لحظات لذت ببرید (امام رضا(ع) این کار را از ویژگی جوانمردان در سفر میدونه)

    

   ۱۱ _خسیس نباشیم اما حواس جمع و با فکر پول خرج کنیم.

    

   ۱۲_از داشته ها و هست ها لذت ببریم و به خاطر نداشته هاو نیست ها غر نزنیم و در هر شرایطی با هر امکاناتی سعی کنیم نهایت لذت را ببریم.
   ۱۳_خوش غذا باشیم و هر میزان غذا نسیبمان شد بخوریم و اگر هم غذای زیادی به ما نرسید و گرسنه نبودیم هم ناراحت نشویم و دیگران را ناراحت نکنیم.

    

   ۱۴_پایه هر کار نو و جدیدی باشیم و از تجربه های جدید نترسیم.

    

   ۱۵_روابط عمومی بالایی داشته باشین و سعی کنیم با افراد جدید و بومی ارتباط برقرار کنیم.

    

   ۱۶_سعی کنیم تا حد امکان، کم خرج وکم دردسر باشیم.

    

   ۱۷_با همسفر خود صادق باشیم و مشکلات، حساسیت ها و درخواست های خودمان را بدون رو در بایستی با او در میان بگذاریم.

    

   نویسنده :سام ایرانی

    

    

   کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است

   نظرات کاربران

   تعداد نظرات 0

   ارسال نظر

  تبلیغات

  1-1-706011-65-4-1